Home Aktualitet 10 destinacionet turistike me te mira për vitin 2013

10 destinacionet turistike me te mira për vitin 2013

540
0

top 10 destinacionet me te mira per 2013Një nga faqet e internetit më të specializuara të turizmit, “TripAdvisor” ka realizuar një renditje për destinacionet më të kërkuara per 2013. Ja 10-shja e më të mirëve.

 

Egjipti, Sharm el Sheik

Mund të gjeni qetësi dhe diell edhe në dimër. Një kënaqësi e veçantë.

 

Tenerife, ishujt Kanarie, Spanjë

E njohur si ishulli i “pranverës”, Tenerife ofron pafundësi argëtimesh për ata që duan të jenë sa më afër natyrës. Pjesa jugore e ishullit është më e ngrohtë dhe më rrezatuese. Mund të jetë vendi ideal për të festuar natën e ndërrimit të viteve.

 

Marok, Afrikë

Qyteti mbretëror i Rabat, Marrakech, Meknes e Fez, me parajsa si Casablanca, Agadir e Tangeri, minaret përrallore, shkretëtira e Saharasë. Këto dhe shumë të tjera e bëjnë Marokun, një eldorado ideale, veçanërisht në dimër.

 

Turqia, Europë

Kontrastet e Turqisë janë të jashtëzakonshme, nga majat e akullta të malit Ararat, në kërkim të Varkës së Noesë deri në lumenjtë historikë Tigër dhe Eufrat. Viti i Ri në Turqi është i ngrohtë dhe plot diell.

 

Tunizi, Afrikë

Oaze të mrekullueshme dhe të rafinuara që ofrojnë gjithë komoditetin e dëshiruar në shkretëtirë. Viti i Ri në një atmosferë ekzotike, si mund t’i thuhet jo Tunizisë?

 

Tailandë, Azi

Falë bukurisë së plazheve, natyrës, arkeologjisë, kulturës së mikpritjes, Tajlanda ka bërë për vete turistë nga e gjithë bota.

 

Qipro, Europë

Qipro është një ishull që ngjan si një botë më vete, një pikë takimi e shumë qytetërimeve, që duke u lidhur mes tyre i kanë dhënë jetë një destinacioni që shkëlqen si dielli. E njohur për specialitetet gastronomike, është një vend ideal për të kaluar festat.

 

Madeira, Portugali

Ky ishull njihet ndryshe si “perla e Atlantikut”, i famshëm për peizazhet dhe spektaklin e mrekullueshëm të fishekzjarrëve në Vitin e Ri, që janë vlerësuar edhe me çmim “Guinness”.

 

Dubai, Emiratet Arabe

Simbol i progresit, modernes, inovacionit, Dubai ofron gjithçka që i duhet një turisti komoditet dhe elegancë. Koha në dimër është e mrekullueshme.

 

Malta, Europë

Ishujt e Maltës ofrojnë kontrast të madh ngjyrash, blunë e Mesdheut, nuancat e profileve arkitekturore etj., tempuj, pallate, katedrale, të gjitha pjesë të një kulture dhe historie unike.