Home Aktualitet BE-ja ne kembe per rezoluten pro Kosoves

BE-ja ne kembe per rezoluten pro Kosoves

280
0

brBurime diplomatike perendimore i kane konfirmuar gazetes Zeri qe ne ditet dhe javet ne vazhdim pritet qe Brukseli te marre pergjigjet definitive nga te gjitha shtetet qe e perbejne BE-ne te cilat po qe se do te jene afirmative ndaj propozim-rezolutes per Kosoven do te mundesonin qe Unioni te dale me qendrim te perbashket ne Nju JorkbrbrSipas ketyre burimeve rezoluta do te dorezohet edhe nese nuk pajtohet peseshja evropiane pasi qe kete thuhet se do ta bejne shtetet te cilat e kane njohur pavaresine e Kosoves Per te arritur konsensusin e plote sipas burimeve problemin kryesor po e paraqet Spanja per dallim nga kater vendet tjera qe nuk e kane njohur ende shtetin e Kosoves Sllovakia Rumania Greqia dhe QiprobrbrSipas burimeve te gazetes nese do te arrihej uniteti i BE-se Serbia do te gjendej ne nje situate tejet te veshtire sepse rezoluta serbe per fillimin e bisedimeve Beograd-Prishtine e cila tashme eshte proceduar ne Asamblene e Pergjithshme te OKB-se do te konfrontohej drejtperdrejt me ate te BE-se keshtu qe gjasat e diplomacise serbe per te perfituar dicka do te ishin minimalebrbr


Gazetastart