Si te gatuajme Pulë florentine

SI te gatuajme pule fiorentine, si te gatuajme pulen ne menyra te ndryshme Përgatitja E lajmë mirë spinaqin dhe e grijmë me thikë. E shtrydhim mirë që të ikë uji. Spërkasim pulën më hudhrën e grirë dhe vajin. Përziejmë një... Read more →

Mish në zgarë

Kjo është një pjatë shumë e thjeshtë, ku përbërësi kryesor është mishi i viçit. Duhet të jetë mish i zgjedhur, një filetë me trashësi 4-5 cm dhe duhet ta pjekim në zgarë jo më shumë se 5-6 minuta për anë. I vënë mbi... Read more →

Imam bajalldi

Përbërësit për 4 persona : Dy-tre kokrra të mëdha qepësh 4-5 thelpinj hudhre 3-4 domate të pjekura mirë 4 patlixhana të mëdhenj të zi Për ata që janë jo vegjetarian: 500g mish të prerë në kubikë të vegjël Vaj ulliri Kripë Pipër... Read more →

Qofte pikante me thjerrëza

Perbersit: * 1 lugë gjelle me vaj ulliri * 1 kokërr qepë e grirë hollë * 1-2 lugë çaji pluhur erëzash (sipas shijes së fëmijëve tuaj) * 175 g thjerrëza të kuqe * 600 ml lëng zarzavatesh * 125 g thërrime buke * kripë dhe piper... Read more →

Si te gatuajme Qofte pikante me thjerrëza

Perbersit: * 1 lugë gjelle me vaj ulliri * 1 kokërr qepë e grirë hollë * 1-2 lugë çaji pluhur erëzash (sipas shijes së fëmijëve tuaj) * 175 g thjerrëza të kuqe * 600 ml lëng zarzavatesh * 125 g thërrime buke * kripë dhe piper... Read more →
1 2 3 4 5