Home Kuriozitete E rralle: Kinezët kopjojnë nje qytetet te Austrise (VIDEO)

E rralle: Kinezët kopjojnë nje qytetet te Austrise (VIDEO)

630
0
Kinezet kopjojne qytetin

Nje qyteze magjepsese ne Austri eshte ndertuar edhe ne Kine duke e kopjuar ate ne cdo detaj.
Kinezët njihen për aftësitë e tyre të kopjimit të gjithçkaje të tjera, ndërsa projekti më i ri paraqet një mënyrë krejtësisht të re të falsifikimit.

Qyteti austriak Hallstatt që është shpallur pjesë e trashëgimisë botërore nga UNESCO, është “klonuar” nga Minmetals Land– degë e korporatës Minmetals, e cila është përpunuesi më i madh metalit në Kinë.
“Hallstatti kinez” është i ndërtuar në qytetin Huizhou të provincës Guangdong dhe për dallim nga Hallstatti austriak, është vendbanim i ri dhe modern.
Edhe pse shumica e banorëve të Hallstattit origjinal ishin të pakënaqur me kopjimin, kryebashkiaku Alexander Scheutz ka nënshkruar marrëveshje për shkëmbime kulturore me Hallstattin fals dhe ka thënë se është mjaft krenar për këtë projekt.