Home Aktualitet Edmond Haxhinasto ministri i Jashtëm i Shqipërisë

Edmond Haxhinasto ministri i Jashtëm i Shqipërisë

419
0

Kush është ministri i ri i Jashtëm i Shqipërisë
Tashmë ministri i Jashtëm i Shqipërisë do të jetë Edmond Haxhinasto, i cili do të jetë “timonieri” i diplomacisë shqiptare për tre vitet e ardhshme të qeverisë, nëse nuk do të ketë ndryshime deri atëherë…

Po kush është ministri që do të drejtojë diplomacinë shqiptare?

Edmond Haxhinasto mbaroi studimet në Universitetin e Tiranës, Fakulteti Histori Filologji në vitin 1989. Në vitin 1996 kreu studimet për Nivele Ekzekutive të Administrimit të Biznesit në Slloveni.

Në vitin 2000 mbaroi studimet Master në Politika Publike dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare në Shkollën Udrou Uillson në Universitetin e Princtonit, ShBA.

Edmond Haxhinasto, ka punuar në pozicione të ndryshme në administratën e lartë shtetërore, midis të cilave: shef i Marrëdhënieve me Jashtë më Parlamentin shqiptar, drejtues i departamentit të Koordinimit në Kryeministri, këshilltar diplomatik i Kryeministrit, i ngarkuar me Punë i Përhershëm i Republikës së Shqipërisë në Beograd, shef Kabineti në Ministrinë e Jashtme, dhe së fundmi, zëvendësministër i Punëve Publike dhe Transporteve.

Në angazhimin e tij politik në LSI, Edmond Haxhinasto ka qenë sekretar për Marrëdhëniet me Jashtë, Kryetar i Komitetit të Përgjithshëm Drejtues dhe Zëvendës-Kryetar i LSI-së.

Nderkohe qe ne anketën e organizuar nga tirana observer “Njeriu i Vitit” ai renditet i dyti menjehere pas Sali Berishes

Rezultatet

1. SALI BERISHA
163 VOTA

2. EDMOND HAXHINASTO
149 VOTA

3. EDI RAMA
128 VOTA

4. LULZIM BASHA
106 VOTA

5. BAMIR TOPI
96 VOTA

5. SHPËTIM IDRIZI
82 VOTA

7. ILIR META
81 VOTA

8. JOZEFINA TOPALLI
60 VOTA

9. TAULANT BALLA
56 VOTA

10. BEN BLUSHI
42 VOTA

11. ERION VELIAJ
36 VOTA

12. GRAMOZ RUÇI
35 VOTA

13. FATOS NANO
34 VOTA

14. ARBEN MALAJ
30 vota

15. MONIKA KRYEMADHI
20 vota

16. ARDIT ÇELA
15 VOTA

17. SOKOL OLLDASHI
6 VOTA

18. KASTRIOT ISLAMI
5 VOTA

19. RIDVAN BODE
5 VOTA

20. SKËNDER GJINUSHI
5 VOTA

21. MAJLINDA BREGU
4 VOTA

22. VALENTINA LESKAJ
2 vota

23. ARTA DADE
1 VOTË

24. GENC POLLO
1 VOTË

25. GENC RULI
1 VOTË

Media

REZULTATET

1. RUDINA XHUNGA
110 VOTA

2. SOKOL BALLA
98 VOTA

3. ARTUR ZHEJI
97 VOTA

4. SKËNDER MINXHOZI
95 VOTA

5. BLENDI FEVZIU
93 VOTA

6. EDLIRA GJONI
90 VOTA

7. ALFRED PEZA
83 VOTA

8. LUTFI DERVISHI
71 VOTA

9. SONILA MEÇO
69 VOTA

10. MERO BAZE
62 VOTA

11. ELTON METAJ
58 VOTA

12. ANDI BUSHATI
52 VOTA

13. ARTAN MULLAJ
52 VOTA

14. ALBAN DACI
35 VOTA

15. Luan Laze
31 VOTA

16. ARIAN CANI
21 VOTA

17. ERMAL HASIMJA
18 VOTA

18. ILVA TARE
15 VOTA

19. BLENDI KAJSIU
12 VOTA

20. FATOS LUBONJA
12 VOTA

21. ANDREA STEFANI
6 VOTA

22. ARBEN MUKA
5 VOTA

23. MUSTAFA NANO
5 VOTA

24. OLSI BAZE
5 VOTA

25. HENRI ÇILI
1 VOTË

Artisti i Vitit

REZULTATET

1. ROBERT NDRENIKA
124 VOTA

2. INVA MULA
122 VOTA

3. DRITËRO AGOLLI
120 VOTA

4. AGRON LLAKAJ
101 VOTA

5. ARDIT GJEBREA
98 VOTA

6. JULIAN DEDA
91 VOTA

7. AURELA GACE
72 VOTA

8. ISMAIL KADARE
70 VOTA

9. GAZMEND PAJA
68 VOTA

10. ADI KRASTA
63 VOTA

11. DORINA LEKA
56 VOTA

12. GENTIAN ZENELAJ
45 VOTA

13. ERMAL MAMAQI
27 VOTA

14. LUIZA XHUVANI
16 VOTA

15. KLEDI KADIU
15 VOTA

16. ELSA LILA
14 VOTA

17. ZEF DEDA
14 VOTA

18. EDMOND TUPJA
7 VOTA

19. ROLAND TREBICKA
6 VOTA

20. ALBAN SKËNDERAJ
5 VOTA

21. NDRIÇIM XHEPA
4 VOTA

22. AGRON TUFA
1 VOTË

Sportistit i vitit

REZULTATET

1. ERJON BOGDANI
170 VOTA

2. LORIK CANA
169 VOTA

3. KLODIAN DURO
165 VOTA

4. HAMDI SALIHI
151 VOTA

5. ELIS BAKAJ
127 VOTA

6. ERKAND QERIMAJ
98 VOTA

7. ARIAN BEQJA
77 VOTA

8. JOSIF KUZHE
70 vota

9. ERVIN SKELA
67 VOTA

10. ANDI LILA
14 VOTA

11. KRISTI VANGJELI
10 VOTA

12. MIGEN MEMELLI
10 VOTA

13. EMILIANO VILA
8 VOTA

14. GJERGJI MUZAKA
6 VOTA

15. ADMIR TELI
4 VOTA

16. EDMOND KAPLLANI
4 VOTA

17. KRESHNIK QATO
3 VOTA

18. ANSI AGOLLI
2 VOTA

19. GILMAN LIKA
2 VOTA