Home Lajme Sport Fifa njeh Kosoven per ndeshje miqesore nderkombetare

Fifa njeh Kosoven per ndeshje miqesore nderkombetare

339
0

fifa lejon kosoven te luaj miqesoreEkzekutivi i FIFA-s ranë dakord për të zbatuar vendimin për të lejuar vendet anëtare te FIFA për të luajtur miqësore ndërkombëtare me ekipin e Kosoves, e cila nuk është anëtare e FIFA-s.

Vendimi përfshin amator të rinjve, grave dhe klubi i futbollit.

Kosova ka qenë jashtë futbollit botëror që nga shpallja e pavarësisë nga Serbia në vitin 2008, për shkak se sovraniteti i saj nuk është njohur nga Kombet e Bashkuara.

 

..having decided on 21 May 2012 to allow FIFA member associations to play international friendly games with teams of the Football Federation of Kosovo, which is not a member of FIFA, the executive today agreed to implement this decision immediately for youth, amateur, women’s and club football.