Home Rajoni e Bota Fundi i Gedafit. Rebelët pushtojnë Tripolin (Video)

Fundi i Gedafit. Rebelët pushtojnë Tripolin (Video)

404
0

Një beteje e ashpër po zhvillohet në Tripoli perreth kompleksit të kolonelit Muamar Gadafi, pasi kryengritesit moren ne kontroll kryeqytetin e Libise. Gjatë gjithë natës, turma njerezish festuan në “Sheshin e Gjelber”, dikur skene e protestave pro liderit libian.

Gedafi: Frikë se Tripoli mund të digjet

“Kam frikë se Tripoli do të digjet”. Kjo është deklarata e liderit libian, Muamar Gadafi.

Në një mesazh audio shpërndarë nga televizioni arab, Al Jazira, Gadafi paralajmëron luftë deri në fund dhe se nuk do të dorëzohet kurrë. Ai dënoi sulmet ajrore të NATO-s.

Në fund të mesazhit, Gadafi fton mbështetësit e tij nga të gjitha anët e Libisë të shkojnë të “clirojnë” kryeqytetin Tripoli, ku po mbahen luftime të ashpra mes forcave rebele dhe besnikëve të kolonelit.

Libi, arrestohet djali i Gadafit

Forcat antiqeveritare në Libi arrestuan djalin e Muhamar Gadafit, Saif Al Islam, deklaroi vonë në mbrëmje në televizionin arab Al Jazeera, shefi i Këshillit Kombëtar të Tranzicionit që perfaqeson politikisht forcat kryengritese.

“Kemi te dhena te konfirmuara se njerezit tane kane arrestuar Saif Al Islamin” deklaroi Mustafa Abdel Xhalil dhe shtoi se “kemi dhene udhezime qe te trajtohet mire me qellim qe te berballet me drejtesine”.

Nderkaq televizioni Al Arabija, qe i referohet burimeve nga keshilli kombetar i tranzicionit, transmetoi lajmin se e gjithe garda kombetare e liderit libian u eshte dorezuar forcave kryengritese.