Daniel Godelli, medalje bronxi në Europianin e Antalias

Pas Romela Begajt, nga kuqezinjtë ishte radha e duetit të peshës 69 kg, Daniel Godelli dhe Briken Calja.
Mjaftoi pesha më e lehtë trupore që Godelli të fitonte derbin kuqezi në stilin e shkëputjes për medaljen e bronztë.
Stili i shkëputjes ka qenë një fotokopje e dy peshëngritësve. Provojnë te e para nga 140 kg, e realizojnë me sukses. Edhe te e dyta bëjnë diferencën ndaj sfidantëve në pedanë dhe ngrenë të njëjtën peshë, përkatësisht 145 kg. Prova e tretë, 146 kg, ka qenë fatale për të dy, por që ngushëllohet Godelli. Pesha e tij trupore 68.76 kg, ndaj 68.82 kg të bashkëkombësit, e favorizon të zërë vendin e tretë në podium, ndërsa i pari dhe i dyti u zunë nga rusi Oleg Çen, i cili ngriti 158 kg dhe francezi Bernardin Kingu, që ngriti 145 kg.
Nëse në stilin e parë shqiptarët guxuan, nuk bënë të njëjtën gjë te shtytja. Ndryshe nga Calja, që pozicionohet i teti me 170 kg të ngritura, (e realizon vetëm në provën e parë) dhe dështon me 175 kg dhe 177 kg, Godelli mbetet jashtë klasifikimit. Për fatin e tij të keq, dështon te të tria provat, 170 kg, 175 kg dhe 177 kg, ashtu si rusi Çen me 175 kg.
Përfundimisht, Briken Calja renditet i gjashti në Kampionatin Evropian me 315 kg. Ndërkohë medalja e artë do të fitohej nga peshëngritësi azer Afgan Bairamov, me 321 kg të ngritura në dygarësh. Podiumi do të plotësohej nga transalpinët Venkelas Dabaja dhe Bernardin Kingu, me 318 kg.
 

SKEDA E PLOTE: GODELLI Daniel  Datelindja: 1992-01-10

VITI KOMPETICIONI Rend. Kat. Pesha Shk Sht Tot.
2012 EUROPEAN WEIGHTLIFTING CHAMPIONSHIPS 69 kg 68.76 145 0
2011 2011 IWF WORLD CHAMPIONSHIPS 20 69 kg 68.89 146 165 311
2011 EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS 69 kg 68.70 141 0
2011 2011 IWF JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS 1 69 kg 68.90 140 169 309
2011 90TH MEN AND 24TH WOMEN EUROPEAN CHAMP 3 69 kg 68.65 145 176 321
2010 EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS 2 69 kg 68.80 140 170 310
2010 78th MEN’S and 21st WOMEN’S WORLD CHAMP. 7 69 kg 68.54 140 177 317
2010 36th MEN’S and 16th WOMEN’S WORLD JUNIOR CHAM. 3 69 kg 68.68 140 175 315
2009 European Youth Championships 1 69 kg 68.28 137 160 297
2009 EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS 3 69 kg 67.75 133 165 298
2009 European Senior Championships 13 69 kg 67.33 130 157 287
2008 EUROPEAN SENIOR CHAMPIONSHIPS 9 62 kg 61.33 105 130 235

Comments are closed.