Home Rajoni e Bota Greqi rendohet bilanci nga virusi i Nilit 11 te vdekur

Greqi rendohet bilanci nga virusi i Nilit 11 te vdekur

328
0

Qendra greke per semundjet infektive Keelpno njofton se 35 prej te prekurve jane te shtruar ne spital nente prej te cileve ne terapi intensive Virusi i Nilit transmetohet nga mushkonjat godet sistemin nervor qendror brbrKete emer ky virus e ka marre per shkak se u gjet ne rajonin verior te Ugandes ne vitin 1937 Virusi i Nilit Perendimor transmetohet nga mushkonjat te cilat jane ushqyer me gjak te infektuar kryesisht ate te zogjve migruesbr brDeri me sot nuk ekziston asnje vaksine dhe e vetmja mbrojtje eshte parandalimi i pickimit nga insektetbrbr


Gazetastart