Home Aktualitet Grushta me policine gjate prishjes se banesave ne unazen e re

Grushta me policine gjate prishjes se banesave ne unazen e re

496
0

Kanë hasur në rezistencën e banorëve forcat e rendit dhe fadromat e Inspektoriatit Ndërtimor, të cilët kishin mbërritur që në mëngjes herët për të prishur ndërtimet në Sauk, në segmentin ku është planifikuar të kalojë Unaza e Re.
Banoret kishin nisur t’i prishnin vete shtepite e tyre, por u ishte premtuar se do te kompensohen me parë se do t’u mberrinin fadromat. Por ne fakt nuk ka ndodhur sic pritej pasi me ane te nje letre te pavulosur ata jane njoftuar vetem nje dite me pare se duhet te largohen pasi mberrijne fadromat.

Sipas kreut te Inspektoriatit te Ndertimit per Tiranen banoret do te kompensohen por procedurat zgjasin nderkohe qe askush nuk ka menduar se ku do te fusin koken duke nisur nga sot.

Aksioni i Inspektoritatit Ndertimor i lajmeruar per te nsiur rreth ores 10.00, per shkak te rezistences se banoreve ka nisur ne oren 13 i shoqeruar nga forca te rendit dhe nderhyrjes se shpejte.


Tiranë, shkatërrohet një kat pa leje

Pas denoncimeve të fqinjëve, policia bashkiake dhe Inspektoriati i Ndërtimit kanë prishur katin e fundit të një 5 katëshi në zonen e Selitës në rrugen ‘Ibrahim Dervishi’ në Tiranë.

Pronari i objektit kishte futur prej vitesh ne proces legalizimi vetem kater kate, nderkohe qe kishte bere dhe nje shtese kati qe nuk perfshihej ne dokumentacion.

Sipas zedhenesit te bashkise ne harkun kohor prej 10 ditesh jane prishur 8 objekte.

Por nuk dihet ende nese bashkia e Tiranes ka nisur nje aksion te mirefillte apo ky eshte thjesht nje show mediatik. Dhe me shume se nje aksion, duket nje presion per te frenuar ndertimet pa leje qe vershuan ne periudhen e zgjedhjeve ku vemendja ishte perqendruar ne debatin e forte politik, se kush do te mbante postin e kryebashkiakut,madje nje pjese e ndertimeve nisen edhe pasi u vendos perfundimisht se kush do te drejtonte Tiranen ne kete mandat kater vjecar. Zedhenesi i bashkise sqaron se jane evidentuar deri me tani mbi 100 objekte te ndertuara pa leje.

Prishet ndërtimi pa leje

Policia bashkiake dhe Inspektoriati i Ndërtimit në Tiranë shkatërruan një objekti ne qender, prane pallateve ‘Shallvare’. Prej ditesh bashkia e Tiranes ka nisur nje aksion per te prishur te gjithe ndertimet pa leje nje pjese e mire e te cilave u ndertuan menjeherë sapo u konfirmua kryetari i bashkise.

Inspektoret kane dale ne terren per te verifikuar ankesat e shumta te qytetareve, te cilet denoncojne fqinjët e tyre per ndertimet pa leje qe kane ndertuar ne kete periudhë permes nje numri telefoni te vendosur nga bashkia.