Home Lajme Sport Ibra si Meaca Baxho e Vieri

Ibra si Meaca Baxho e Vieri

210
0

I pari nga te gjithe ishte Xhuzepe Meaca nje nga me te medhenjte ne historine e futbollit italian i mbiquajtur Balila Sulmuesi kampion bote me Italine me 1934-en dhe 1938-en pervecse ishte per 13 vite flamuri i Interit ka luajtur edhe me Milanin ne vitet 1940-1942 duke shenuar 9 gola ne 37 ndeshje Me pas veshi fanellen e Juves ne sezonin 4243 Megjithese ishte ne hapat e fundit te karrieres i kishte mbushur te 30-at golat si bardhezi mbeten nje kujtim i bukur per te gjithe nostalgjiketbrbrPas Meaces vjen Aldo Serena i cili ne vitet 80-90 i provoi te gjitha skuadrat e Milanos dhe Torinos Nga viti 1981 deri me 1992 ai luajti te Interi Milani perseri te Interi me pas te Torino te Juventusi u rikthye te Interi e ne fund serish te Milani Ishte sulmues tipik i afte te shenonte rregullisht kudo qe luante Ne sezonin 198889 ne moshen 28-vjecare kur luante me Interin ishte golashenuesi me i mire i Serise A E mbylli karrieren te Milani dy vjet me pas asnje gol ne 10 ndeshjebrbrEdhe Roberto Baxho eshte pjese e elites se futbollit italian Futbollisti me i dashur i 20 viteve te fundit fitoi kampionatin dhe Kupen Uefa si kapiten i Juventusit dhe kampionatin me Milanin Te Interi mberriti ne moshen 31-vjecare pas nje sezoni spektakolar me Bolonjen Me zikaltrit nuk pati nje pervoje te mire sidomos pas marredhenieve te tendosura me trajnerin Marcelo Lipi Por tifozet e Interit ende e kujtojne me pasion ndeshjen e tij te fundit dygoleshi ne ndeshjen e play-off-it per kualifikimin ne Ligen e Kampioneve ndaj Parmes ne stadiumin Bentegoti te VeronesbrbrPervoja e fundit ne nje nga te medhate ishte katastrofike per Kristian Vierin vetem nje gol ne tete ndeshje me Milanin ne 20052006-en ne moshen 32-vjecare Por italiani beri nje paraqitje te shkelqyer me Juven ne fillimet e karrieres aq sa i beri tifozet e Interit te dashurohen pas tij Me fanellen zikalter realizoi plot 100 gola Por interistet nuk ia falen kalimin te kusherinjte e Milanit ne 2005-enbrbrPervec italianeve kane qene edhe dy futbolliste te huaj qe kane provuar te luajne me klubet elitare te Italise Behet fjale per holandezin Edgar Davids dhe francezin Patrik Vieira Per te parin ishin te papertypshme vitet e kaluara si kuqezi ne fillim e pe pas si zikalter ne fund te karrieres sezoni i fundit ka qene ai 20042005 Ndermjet ketyre ekstremeve ishte pervoja si bardhezi e cila e ngriti ne nivelin e nje mesfushori te kalibrit boterorbrbrKurse per ish-kapitenin e kombetares franceze karriera ne Serine A ka pesuar gjithnje rritje Erdhi te Milani ne moshe te re por u cilesua i panevojshem Te Juventusi filloi te fitoje duke ndjekur te njejten rruge edhe me Interin ne moshen 30-vjecare tre kampionate dhe dy superkupa italiane ne tre vitebrbrZllatan ibrahimovic 29 vjec ka ende shume per te treguar me fanellen e Milanit Me Juventusin fitoi dy kampionate ne dy vite te cilat me pas iu anuluan ndersa me Interin u shpall tre here kampion i Serise A ne tre vite Nese Ibra luan sic di ai tifozet kuqezi mund te fillojne te enderrojnebrbrbrbr


Gazetastart