Home Lajme Sport Lista e lojtareve te Hollandes per Euro 2012 – Hollande Euro 2012

Lista e lojtareve te Hollandes per Euro 2012 – Hollande Euro 2012

357
0
Hollande Euro 2012

Zyrtarizohet lista e lojtareve te Hoollandes qe do te marrin pjese ne kampionatin evropian Euro 2012

Vurnon Anita, Jeremain Lens, Adam Maher dhe Siem de Jong janë të fundit, që janë konsideruar të tepërt për kërkesat e trajnerit Bert van Marvijk. Ky i fundit ka zyrtarizuar Hollandën përfundimtare, të përbërë nga 23 lojtarë, që do të udhëtojë drejt Polonisë dhe Ukrainës në kampionatin europian të kësaj vere. Trajneri Bert van Marvijk kishte përzgjedhur fillimisht një grup të përkohshëm prej 36 lojtarësh, para zvogëlimit me nëntë të skarcuar, në bazë të formës që kishin treguar në miqësoren e së martës së kaluar. Megjithatë, ai ka njoftuar tani skuadrën e tij të fundit për të përfaqësuar portokallinjtë në “Euro 2012”. Hollanda është pjesë e finaleve të “Euro 2012” në Grupin B, së bashku me Gjermaninë, Danimarkën dhe Portugalinë. Para se të startojë finalet e Europianit, skuadra portokalli do të përballet në miqësore me Bullgarinë, Sllovakinë dhe Irlandën e Veriut.

Ja edhe lista përfundimtare e Hollandës për “Euro 2012”:

Emri Klubi
Portierë
Tim Krul Newcastle
Maarten Stekelenburg Roma
Michel Vorm Swansea
Mbrojtës
Khalid Boulahrouz Stuttgart
Ëilfred Bouma PSV
John Heitinga Everton
Joris Mathijsen Malaga
Gregory van der Wiel Ajax
Ron Vlaar Feyenoord
Jetro Willems PSV
Mesfushorë
Ibrahim Afellay Barcelona
Mark van Bommel AC Milan
Nigel de Jong Man City
Stijn Schaars Sporting
Wesley Sneijder Inter
Kevin Strootman PSV
Rafael van der Vaart Tottenham
Sulmues
Klaas Jan Huntelaar Schalke
Luuk de Jong Twente
Dirk Kuyt Liverpool
Luciano Narsingh Heerenveen
Robin van Persie Arsenal
Arjen Robben Bayern

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[poll id=”2″]