Home Lajme Sport Messi lojtari me i paguar ne bote per 2011

Messi lojtari me i paguar ne bote per 2011

407
0

Lionel Messi dhe Josè Mourinho jane me te paguarit e momentit ne boten e futbollit.
Argjentinasi i Barcelones renditet i pari ne lojtaret me te paguar ne bote me te ardhura 31 milioni di euro.
Renditja eshte kryer nga France Football e cila ke renditur Josè Mourinho ne vendin e pare te traniereve me te paguar me 13,5 milioni euro.
Messit i cili eshte dy her fitues i topit te arte, i dyfishohen te ardhurat nga publicitetet te cilat i shtohen shumes 10 milioni euro. Megjithate sipas revistes franceze futbollisti argjentinas nuk do te arrij te mare kete vit me shume se 33 milion euro, shume e cila nuk e ben ate te zere vendin e pare ne fushen e sportit e cila mbahet nga golfisti Tiger Woods me 53 milion euro
Mbas Mesit vendin e dyte e ze Cristiano Ronaldo i Real Madrid me 27,5 milion, ndersa Wayne Rooney i Manchester United completon il podiumin me 10,7 milion euro.
Nga tranieret Mbas Mourinois rradhitet tranieri i Barcellones Pep Guardiola (10,5 milioni) dhe Rafa Benitez (10,2) i ezoneruar nga Interi ne mes te kampionatit. Fabio Capello, ct i Anglise eshte i katerti me 8,5 milioni. /peqini.com/

1 COMMENT