Cmimet Oscar 2013, te gjithe fituesit: Argo filmi me i mire

cmimet_oskarOscar 2013, te gjithe fituesit: Argo filmi me i mire
Regjia me e mire Ang Lee per Life of Pi. Mes aktoreve triumfone Daniel Day-Lewis dhee Jennifer Lawrence, me shume renie.

Ne Dolby Theatre te Los Angeles, nen drejtimin e mjeshtrit te ceremonise Seth MacFarlane, shkoi ne skene dhenia e cmimeve Oscar. Nje edicion i 85-te i karakterizuar me nje ekuiliber te madh pa favorite, ku cmimet jane shperndare me se miri. Argo-s tee Ben Affleck i dorezohet njera prej statujave me te deshiruara, per filmin me te mire. Dhenia e cmimit ne menyre surprize u be nga Michelle Obama, ku beri nje shkeputje te vogel ne darken governatoreve qe po organizohej, nepermjet lidhjes satelitore ajo shkelqeu si nje yll i Hollywood me nje veshje ngjyre Argjendi firmato nga Naeem Khan.

Regjia me e mire i shkon Ang Lee per filmin e tij Life of Pi, ku ne terma numerike eshte filmi me triumfues, me kater Oscar (fotografia me e mire, efektet speciale dhe kolona zanore me e mire ).

Les Misérables kane fituar tre statuja, ku njera prej tyre si aktorja me e mire jo protagoniste i shkoi Anne Hathaway, e cila u mallengjye kur mori kete cmim.

Edhe Argo-s iu dhane tre statueta. “Nuk e kisha imagjinuar kurre se do kthehesha ne kete skene”, keshtu eshte shprehur Ben Affleck kur mori statujen.

Vetem dy statuja i shkuan filmit Lincholn, ku njeri prej statujave u vleresua Daniel Day-Lewis, si aktori me i mire per interpretimin e shkelqyer te presidentit amerikan.

Nje Oscar per aktorin jo protagonist me te mire i shkon, per here te dyte brenda tre viteve aktorit Christoph Waltz, per Django Unchained, ku me pare kishte fituar edhe ne filmin Bastarde pa lavdi.

Filmi me i mire i animuar u cilesua kartoni i Disney Pixar Rebelja – The Brave,ndersa filmi me i mire i huaj ishte austriaku Amour di Michael Haneke, ku ishte kandidat si filmi dhe regjia me e mire.

Ja dhe lista e plote e cmimeve:

Filmi më i mirë: “Argo“
Aktorja më e mirë: Jennifer Lawrence – “Silver Linings Playbook”
Aktori më i mirë: Daniel Day Lewis – “Lincoln”
Regjisori më i mirë: Ang Lee – “Life Of Pi”
Aktori më i mirë në rol mbështetës: Christoph Waltz – “Django Unchained”
Aktorja më e mirë në rol mbështetës: Anne Hathaway – “Les Misérables”
Filmi i huaj më i mirë: “Amour“
Skenari më i mirë origjinal: “Django Unchained“
Skenari më i mirë i përshtatur: ”Argo“
Filmi më i mirë i animuar (me metrazh të gjatë): ”Brave“
Kënga më e mirë origjinale: ”Skyfall” nga Adele
Drejtimi më i mirë artistik: “Lincoln” – Rick Carter, Jim Erickson
Kinematografia më e mirë: “Life of Pi” – Claudio Miranda
Kostumet më të mira: “Anna Karenina“ – Jacqueline Durran
Editimi më i mirë: “Argo” – William Goldenberg
Dokumentari më i mirë (me metrazh të gjatë): ”Searching for Sugar Man” – Malik Bendjelloul dhe Simon Chinn
Grimi më i mirë: ”Les Misérables” – Lisa Westcott dhe Julie Dartnell
Kolona zanore më e mirë: “Life of Pi“ – Mychael Danna
Miksimi më i mirë zërit: ”Les Misérables” – Andy Nelson, Mark Paterson dhe Simon Hayes
Editimi më i mirë i zërit: ”Skyfall” dhe “Zero Dark Thirty” – Çmim i ndarë
Efekte vizuale më të mira: ”Life Of Pi” – Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer dhe Donald R. Elliott
Dokumentari më i mirë (me metrazh të shkurtër): “Inocente” – Sean Fine dhe Andrea Nix Fine
Filmi më i mirë i animuar (me metrazh të shkurtër): ”Paperman” – John Kahrs
Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër: “Curfew” – Shawn Christensen.
Burimi: Oscars

Comments are closed.