Home Aktualitet Protestat e opozites Foto dhe Video nga demostrata

Protestat e opozites Foto dhe Video nga demostrata

368
0


Foto dhe Video nga protestat e opozites se majte ne tirane me 21 janar 2011. Demostrata e organizuar nga kreu i partise socialiste Edi Rama
Rama: Demonstrata, jo për pushtet
“Ne kemi krijuar mundësinë për të gjithë. Nuk është demonstrata për të marrë pushtetin, kjo është demonstratë për t’i rikthyer këtij vendi lirinë e të drejtat themelore, zgjedhje të reja dhe zgjidhje të re politike. Ky popull nuk pranon dot qeverisjen nga kusarë e matrapazë që kapen gafil. Ky është kulmi që me këtë lloj makinacioni tregon se ka një projekt të papërputhshëm me atë të integrimit europian, atë të kthimit të këtij vendi në një mbretëri ku Sali Berisha të jetë mbret. Shqipëria sot është mbytur nga plehrat dhe ka vetëm një landfild të standarteve normale në Korcë e një në Tiranë”, tha Rama.

Demonstrata, ministri Basha: Kush shkel rendin do të përballet me ligjin
Ministri i Brendshëm, Lulzim Basha ka garantuar se policia do të sigurojë rendin gjatë zhvillimit të demonstratës së 21 janarit, por ka kërkuar nga protestuesit respektimin e ligjit.

Në një komunikim të tij me mediat, lidhur me demonstratën e opozitës, cilësuar si një demonstratë për shtet dhe jo për pushtet nga ana e organizatorëve, Basha ka kërkuar ruajtjen e qetësisë, me qëllim që tubimi të jetë i qetë e paqësor.

Sipas tij, Shqipëria është vend i lirë dhe e drejta e protestës është e garantuar për këdo, por ai shtoi se këto aktivitete duhet t’i nënshtrohen rregulla
Meta: Opozita po mundohet të krijojë situata për ta destabilizuar vendin

Kryetari i Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI), Ilir Meta mbrëmë në një emision televiziv deklaroi se opozita pas dështimit të bllokimit të liberalizimit të vizave drejt hapësirës së vendeve  Shengen, po përpiqet të krijojë situata për të destabilizuar vendin për një kohë të gjatë.

Berisha opozites, Nuk largohem nga pushteti

Berisha u shpreh se nuk do ti hap rruge Edi Rames per te marr pushtetin me keto menyra prej cimkash…

Foto dhe video ne vazhdim….