Home Lajme Sport Ramires:”Jam rritur mes lopeve dhe kam punuar si murator”

Ramires:”Jam rritur mes lopeve dhe kam punuar si murator”

253
0

Sport: Cdo Brazilian enderron qe te behet futbollist,por jeta e ktij njeriu publikohet nga nje kendveshtim ndryshe.

Ish-mesfushori i Benfices i cili sapo ka nenshkruar me kampionet e Anglise,rrefen per jeten e tij dhe si u shnderrua ne nje yll futbolli.Ai ka lindur ne nje lagje te varfer te Sao Paulos ne Brazillit.U rrit ne nje familje te varfer dhe te divorcuar.Atij i duhej qe e luftonte per buken e gojes,dhe te punonte shume qe te siguronte ushqim per vete edhe per dy vellezerit e tij pasi jetonin vetem me gjyshen e tyre te vjeter.
Ai jetonte ne nje shtepi te vjeter ne forme barakeje dhe ne oborr kishte vetem sallen e lopeve ku me to siguronte ushqimin.
Nderkohe kur dilte me lope,prakrikonte edhe sportin duke luajtur mes tyre.

Fillimisht ai gjeti nje pune pak me fitimprurese,si “murator”,dhe arriti te permirsonte disi jetesen.
Karrieren futbollistike e nisi me nje klub lagjeje “Xhoinvill” dhe pastaj u tranferua tek klubi profesionist “Cruizeros” si mbrojtes i djathte.Gjate kohes qe luante Ramires ndryshoi pozicion dhe kaloi si mesfushor i djathte.Me pas ai kaloi tek ekipi i Benfices ku fitoi edhe titullin kampion.U thirr ne kombetare nga Karlos Dunga Ne Pekin 2008 dhe e shperbleu me se miri fanellen e tij,duke bere qe ai te kishte nje fanelle te sigurte ne kombetare.
Me pas,pasi shkelqeu si futbollist,ai u be nje “protagonist i vogel” i merkatos se madhe duke u kerkuar nga nje sere klubesh te medha.
Por ne fund nenshkroi me Chelsin dhe ai ndjehet shume i lumtur per kete tranferim dhe shume i habitur njekohesisht per menyren se si gjerat ndodhen./Shqiplajme.com/
http://shqiplajme.com/ramiresjam-rritur-mes-lopeve-dhe-kam-punuar-si-murator/