Sallatë dhe mjaltë

Lani dhe prisni perimet në një pjatë sallatë. Rrahim gjithë përbërësit e sause-it gjersa të bëhen një sasi dhe e hedhim sipër sallatës që kemi prerë. Shtojmë pak kripë e pak djathë të grirë.

Për sause mjalit:
1 1/2 l caji . mjaltë
1 filxhan kafe uthull balsamic
3 1/2 l caji. vaj ulliri

Per sallatën:
1 tufe sallatë jeshile
1 qepë
2 qepë te njoma
1 tufë rukola
Pak djathë të grirë (ca të deshironi ju)
Kripë

Comments are closed.