Si te gatuajme “Speca te mbushura me perime”

Si te gatuajme “Speca te mbushura me perime”. Per te gatuar speca te mbushura me perime veprojme ne kete menyre: Si fillim i pastrojme specat dhe i presim ne mes. Presim ne copa te vogla majdanosin. Presim perimet ne copa te vogla dhe i perziejme ne nje tas me vaj ulliri, majdanos, kripe e piper.  Mbushim specat me kete mbushje dhe i veme ne nje ene qeramike. I pjekim ne 180 grade per 30′,gjersa te marrin ngjyre. Serviren te ngrohta te shoqeruara me djath te bardhe. Ju befte mire!

Speca te mbushura me perime

Speca te mbushura me perime

Perbersit per  4 veta:

-8 speca te medha te kuq per te mbushur
-4 speca te verdhe(ne mungese te atyre jeshile)
-4 qepe
-2 kungulleshka
-1 f. caji kerpudha (te fresketa, ose konserve)

Comments are closed.