Si te gatuajme Strudel i thjeshtë

Per Brumin:

* 1 gote kos
* 1 gote sheqer
* 250 gr gjalp i shkrire
* 1 veze
* 1 luge caji sode buke
* miell

Per Mbushje:

* 3 molle te renduar
* 2 luge gjelle sheqer
* 1 luge gjelle kanelle
* 1/2 gote uji arra te grira

Ne fillim perzieni te gjithe perberesit pervec miellit, pastaj shtoni pak e nga pak miellin. Shtypeni mire brumin dhe pasi te formohet masa mbulojeni siper dhe lereni menjane. Filloni te pergatisni mbushjen, ne nje tigan skuqni 3 molle te renduar, 2 luge gjelle sheqer, 1 luge gjelle kanelle. Pastaj shtoni arrat e grira. Merrni brumin dhe ndajeni ne 3 pjese, hapeni ne forme pice ne trashesi mesatare, ndajeni secilen ne 8 pjese ne forme trekendeshi, hidhini nga nje luge caji nga mbushja dhe mbyllini ne menyre qe pjesa e kthyer e trekendeshit te vije nga siper. Rreshtojini ne tepsi dhe piqini ne 170C’ pa i hedhur gje nga siper derisa te fillojne te marrin ngjyre. Pasi te ftohen pak, hidhini siper sheqer pluhur (nqs gjate pjekjes cepat fillojne te skuqen, ulen temperaturen e furres ne 150C’. Ju befte mire.

2 Comments

  1. zayn malik says:

    niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiicee

  2. Wawan says:

    Pershendetje Stela!Siper kam shkruar : Hapini katebr vrima kekut pra hapi keto vrima ku ne foton patkerese jane ne forme luleje dhe ate brum qe heq e ve ne nje pjese tjeter, duke sherbyer keshtu si zbukurim. Mendoj se mund t’a provosh me recel fiku, por nuk e di nese do te jepte shijen e njejte gjthsesi mendoj se mund t’a provosh.