Si te gatuajme Paella Valenciane

Origjina e Paellas,daton qe nga popujt e lashte te fshatrave te Valencias ne Spanje. Kur vinte ora e drekes, fshataret sillnin cdo gje qe kishin ne shtepi: oriz, mish, perime te ndryshme, dhe kur gjenin edhe fruta deti dhe pregatisnin kete pjate... Read more →

Si te gatuajme Torta Margarita

Nevojiten: 8 vezë, 8 lugë sheqer, 8 lugë miell, lëvore limoni. Kremi i parë: 300 gr arra të bluara, 1,5 dcl qumësht, 150 gr margarinë i zbutur, 5 lugë sheqer pluhur, 100 gr çokollatë ose dy lugë kakao. Kremi i dytë: 2 dcl qumësht, 1... Read more →

Si te gatuajme Rizoto Milanez (me shafran)

Rizoto me shafraneshte nje pjate shume antike, tipike e Italise se Veriut (Lombardise). Eshte i thjeshte per tu pregatitur, i shijshem, i lehte dhe me nje ngjyre te verdhe te kendeshme. Sipas deshires gjithashtu mund ti shtohen edhe kerpudha,... Read more →

Si te gatuajme Strudel i thjeshtë

Per Brumin: * 1 gote kos * 1 gote sheqer * 250 gr gjalp i shkrire * 1 veze * 1 luge caji sode buke * miell Per Mbushje: * 3 molle te renduar * 2 luge gjelle sheqer * 1 luge gjelle kanelle * 1/2 gote uji arra te grira Ne fillim perzieni te... Read more →
1 2 3