Home Lajme Sport Trajnerët më të paguar në botë, kryeson Mourinjo

Trajnerët më të paguar në botë, kryeson Mourinjo

363
0

Tranjeri i Realit te Madridit, Jose Mourinho vazhdon të kryesojë listën e trajnerëve më të paguar në botë, por ndryshe nga sezonet e mëparshme, diferenca e tij me ndjekësit është ngushtuar ndjeshëm. 

Trajneri i Realit të Madridit, sipas renditjes së publikuar në një revistë të specializuar braziliane, përfiton 15,3 milionë euro në vit, në bazë të pagës dhe shpërblimeve mbi rezultatet e arritura.

Pas tij, janë pikërisht dy italianë, Carlo Ancelotti dhe Marcelo Lippi, dy më të paguarit pas tij dhe të vetmit që së bashku me portugezin, kalojnë limitin e dhjetë milionë eurove.

Në total, italianët janë trajnerët më të paguar, me shtatë të tillë midis 30 vendeve të para. Kjo është renditja e plotë e trajnerëve më të paguar në botë.

1. Mourinho    Real Madrid    15,3 mln euro
2. Ancelotti     Paris SG         13,5 mln
3. Lippi          Guangzhou     10,0 mln
4. Ferguson    Mançester J.    9,4 mln
5. Wenger       Arsenal           9,3 mln
6. Hiddink      Anzhi              8,3 mln
7. Capello      Rusi                7,8 mln
8. Vilanova     Barcelona        7,0 mln
9. Camacho    Kinë               5,9 mln
9. Mancini     Manchester C.   5,9 mln
11. Rijkaard   Arabia Saudite  5,3 mln
12. Heynckes    Bayern M.      5,2 mln
13. Villas Boas  Tottenham     4,5 mln
14. Redknapp   QPR              4,0 mln
14. Jorge Jesus Benfica          4,0 mln
16. Moyes         Everton         3,6 mln
16. Pellegrini     Malaga         3,6 mln
16. Autuori        Katar            3,6 mln
19. Braga         Fluminense    3,5 mln
20. Spaletti       Zenit             3,3 mln
21. Conte        Juventus         3,0 mln
21. Prandelli     Itali               3,0 mln
21. Luxemburgo Gremio         3,0 mln
21. Ramalho    Santos           3,0 mln
21. Tite           Corinthias       3,0 mln
26. Hitzfeld      Zvicër             2,6 mln
27. Loeë        Gjermani          2,5 mln
27. Bielsa       Athletic B.        2,5 mln
27. O’Neil      Sunderland       2,5 mln
27. Hodgson    Angli        2,5 mln